server memory DellPowerEdge R260
The server-RAM memory expands the memory capacity of Dell PowerEdge R260 by 16GB. The offered DDR5 RAM memory has a speed of 4800MHz PC5-38400U. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R600 series |
| Device name | PowerEdge R260 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP549317 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169178582 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R260 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R260
Login