server memory DellPowerEdge R260
32GB RAM Upgrade for server Dell PowerEdge R260. The offered DDR5 RAM memory has a speed of 4800MHz PC5-38400U. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Dell PowerEdge R260. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PowerEdge R260.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R600 series |
| Device name | PowerEdge R260 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP549318 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169178605 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R260 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R260
Login