Computer memory NZXT N7 Z790
16GB memory for NZXT N7 Z790. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for NZXT N7 Z790. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in N7 Z790.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Um die 24GB & 48GB memory modules nutzen zu können, benötigen Sie zwingend die korrekte Intel-Revision.
- Unsere Speicherexperten unterstützten Sie gerne bei der Auswahl des korrekten Speichermoduls. Bitte nehmen vor der order eines 24GB or 48GB Speichermoduls with uns Contact Information auf.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | NZXT |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | NZXT mainboard N... |
| Device series | mainboard N... N7 series |
| Device name | N7 Z790 |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP500287 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488642036 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with NZXT N7 Z790 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about NZXT N7 Z790
Login