Memory for motherboard-memory NZXT N7 Z790
The RAM memory expands the memory capacity of NZXT N7 Z790 by 32GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Um die 24GB & 48GB memory modules nutzen zu können, benötigen Sie zwingend die korrekte Intel-Revision.
- Unsere Speicherexperten unterstützten Sie gerne bei der Auswahl des korrekten Speichermoduls. Bitte nehmen vor der order eines 24GB or 48GB Speichermoduls with uns Contact Information auf.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | NZXT |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | NZXT mainboard N... |
| Device series | mainboard N... N7 series |
| Device name | N7 Z790 |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP500289 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488642050 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with NZXT N7 Z790 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about NZXT N7 Z790
Login