Memory for workstation Terra 7700RM (1000990)
The memory increases the RAM memory of Terra 7700RM (1000990) by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Terra workstation 7... |
| Device series | workstation 7... 7700 series |
| Device name | 7700RM (1000990) |
| Memory ex works | 32GB (2x16GB) |
| Maximum memory | 1TB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP572421 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169432097 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra 7700RM (1000990) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra 7700RM (1000990)
Login