Computer memory Terra 7700RM (1000990)
The memory increases the RAM memory of Terra 7700RM (1000990) by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Terra 7700RM (1000990). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in 7700RM (1000990).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 1Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Terra workstation 7... |
| Device series | workstation 7... 7700 series |
| Device name | 7700RM (1000990) |
| Memory ex works | 32GB (2x16GB) |
| Maximum memory | 1TB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP572424 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169431984 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra 7700RM (1000990) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra 7700RM (1000990)
Login