printer memory OlivettiPG L2550
1GB memory for Olivetti PG L2550. An expansion of the memory of your OlivettiPG L2550 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Olivetti |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Olivetti PG |
| Device series | PG L2500 series |
| Device name | PG L2550 |
| Manufacturer Reference No. | MDDR3-1GB |
| Memory ex works | 512MB |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP530399 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488946080 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Olivetti PG L2550 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Olivetti PG L2550
Login