printer memory OlivettiPG L2550
The memory increases the RAM memory of Olivetti PG L2550 by 2GB. An expansion of the memory of your OlivettiPG L2550 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Olivetti PG L2550.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Olivetti |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Olivetti PG |
| Device series | PG L2500 series |
| Device name | PG L2550 |
| Manufacturer Reference No. | MDDR3-2GB |
| Memory ex works | 512MB |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP530400 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488946097 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Olivetti PG L2550 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Olivetti PG L2550
Login