Memory for workstation HP Z4 G5
The memory increases the RAM memory of HP Z4 G5 by 256GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 256GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400R |
| Rank | 8Rx4 (2S4Rx4) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) 3DS |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | 3DS |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z4 series |
| Device name | Z4 G5 |
| Maximum memory | 2TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP475103 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488442964 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z4 G5 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z4 G5
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the HP datasheet concerning the maximum RAM amount for the Z4 G5 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login