Memory for workstation HP Z4 G5
The memory increases the RAM memory of HP Z4 G5 by 64GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This memory suits perfectly to your HP workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z4 series |
| Device name | Z4 G5 |
| Maximum memory | 2TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP475101 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488386107 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z4 G5 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z4 G5
Login