Memory for workstation Dell Precision M6300
The memory increases the RAM memory of Dell Precision M6300 by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision laptop |
| Device series | Precision laptop M6300 series |
| Device name | Precision M6300 |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Recommendation: The performance advantages of Dual Channel technology can only be used with two identical memory modules. |
Order info
| Item number | SP107322 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069042818 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision M6300 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision M6300
Login