Memory for workstation Dell Precision M6300
The RAM memory expands the memory capacity of Dell Precision M6300 by 4GB. The memory has 200 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for Dell Precision M6300. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Precision M6300.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision laptop |
| Device series | Precision laptop M6300 series |
| Device name | Precision M6300 |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Recommendation: The performance advantages of Dual Channel technology can only be used with two identical memory modules. |
Order info
| Item number | SP107323 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069042825 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision M6300 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision M6300
Login