Printer memory suitable for HP PageWide Managed Color E55650
The memory increases the RAM memory of HP PageWide Managed Color E55650 by 2GB. An expansion of the memory of your HPPageWide Managed Color E55650 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP PageWide Managed Color |
| Device series | PageWide Managed Color E50000 series |
| Device name | PageWide Managed Color E55650 |
| Manufacturer Reference No. | E5K49A |
Order info
| Item number | SP353926 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578167929 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP PageWide Managed Color E55650 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP PageWide Managed Color E55650
Login