Computer memory HP Pavilion g7-1105ss
The memory increases the RAM memory of HP Pavilion g7-1105ss by 2GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop g7-1100 series |
| Device name | Pavilion g7-1105ss |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: LZ620EA#ABE, etc. |
Order info
| Item number | SP198897 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069672626 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion g7-1105ss |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion g7-1105ss
Login