Computer memory HP Pavilion g7-1105ss
4GB memory for HP Pavilion g7-1105ss. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop g7-1100 series |
| Device name | Pavilion g7-1105ss |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: LZ620EA#ABE, etc. |
Order info
| Item number | SP198898 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069672633 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion g7-1105ss |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion g7-1105ss
Login