Memory for laptop HP ProBook 4525s
2GB memory for HP ProBook 4525s. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for HP ProBook 4525s. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ProBook 4525s.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP ProBook |
| Device series | ProBook 4500 series |
| Device name | ProBook 4525s |
| Memory ex works | 3GB (1x2GB + 1x1GB) |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: XX800EA, etc. |
Order info
| Item number | SP227614 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069954739 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ProBook 4525s |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ProBook 4525s
Login