Memory for laptop HP ProBook 4525s
Expand the memory of your HP ProBook 4525s by 4GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to HP ProBook 4525s.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP ProBook |
| Device series | ProBook 4500 series |
| Device name | ProBook 4525s |
| Memory ex works | 3GB (1x2GB + 1x1GB) |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: XX800EA, etc. |
Order info
| Item number | SP227615 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069954746 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ProBook 4525s |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ProBook 4525s
Login