Memory for printer Kyocera TASKalfa 352ci
The memory increases the RAM memory of Kyocera TASKalfa 352ci by 2GB. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 352ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 300 series |
| Device name | TASKalfa 352ci |
| Manufacturer Reference No. | MDDR3-2GB |
| Memory ex works | 1,5GB |
| Maximum memory | 3GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP530503 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488947117 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 352ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 352ci
Login