server RAM CiscoUCS B230 M2
32GB (2x16GB) RAM Upgrade for server Cisco UCS B230 M2. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory configuration
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
Principles of memory assembly
- The memory slots are organized in groups of 4
- Eine Bestückung with weniger als 4 memoryn ist nicht empfehlenswert
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- Optimale Performance erreichen Sie bei Einsatz of 8 or 16 identischen memory pro CPU. The memories should be used per CPU via two memory boards
- The memory should be populated identically per CPU (mirrored to the other CPU).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB (2x16GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS B200 series |
| Device name | UCS B230 M2 |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-2x162RX-C, A02-M316GB1-L, UCS-MR-1X162RY-E, UCS-MR-1X162RY-A |
| Maximum memory | 1TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 32 |
Order info
| Item number | SP230719 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069984354 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS B230 M2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS B230 M2
Login