server memory CiscoUCS B230 M2
64GB (2x32GB) RAM Upgrade for server Cisco UCS B230 M2. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to Cisco UCS B230 M2.Computer memory configuration
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
Principles of memory assembly
- The memory slots are organized in groups of 4
- Eine Bestückung with weniger als 4 memoryn ist nicht empfehlenswert
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- Optimale Performance erreichen Sie bei Einsatz of 8 or 16 identischen memory pro CPU. The memories should be used per CPU via two memory boards
- The memory should be populated identically per CPU (mirrored to the other CPU).
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 64GB (2x32GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS B200 series |
| Device name | UCS B230 M2 |
| Maximum memory | 1TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 32 |
Order info
| Item number | SP465858 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488293733 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS B230 M2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS B230 M2
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Cisco datasheet concerning the maximum RAM amount for the UCS B230 M2 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login