server RAM CiscoUCS B200 M3
32GB RAM Upgrade for server Cisco UCS B200 M3. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
- Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS B200 series |
| Device name | UCS B200 M3 |
| Maximum memory | 768GB |
| Memory Slots | 24 |
Order info
| Item number | SP465320 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488288395 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS B200 M3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS B200 M3
Login