server memory CiscoUCS B200 M3
8GB RAM Upgrade for server Cisco UCS B200 M3. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
- Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS B200 series |
| Device name | UCS B200 M3 |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-1X082RY-A, UCS-MR-1X082RY-E |
| Maximum memory | 768GB |
| Memory Slots | 24 |
Order info
| Item number | SP206309 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069744675 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS B200 M3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS B200 M3
Login