Memory for motherboard-memory Intel Compute Module HNS2400LP
The memory increases the RAM memory of Intel Compute Module HNS2400LP by 32GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your motherboard-memory upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel Compute Module |
| Device series | Compute Module HNS2400 series |
| Device name | Rechenmodul HNS2400LP |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
| Note | ECC UDIMM, RDIMM and LR DIMM can not be mixed in the server. With ECC UDIMM a maximum of 48GB, RDIMM a maximum of 192GB, LR DIMM a maximum of 384GB is possible.
For optimum performance, equip as many slots as possible with identical memory technology and capacity. |
Order info
| Item number | SP465061 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488285776 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel Rechenmodul HNS2400LP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel Compute Module HNS2400LP
Login