Memory for motherboard-memory Intel Compute Module HNS2400LP
8GB memory for Intel Compute Module HNS2400LP. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel Compute Module |
| Device series | Compute Module HNS2400 series |
| Device name | Rechenmodul HNS2400LP |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
| Note | ECC UDIMM, RDIMM and LR DIMM can not be mixed in the server. With ECC UDIMM a maximum of 48GB, RDIMM a maximum of 192GB, LR DIMM a maximum of 384GB is possible.
For optimum performance, equip as many slots as possible with identical memory technology and capacity. |
Order info
| Item number | SP199057 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069674125 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel Rechenmodul HNS2400LP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel Compute Module HNS2400LP
Login