Computer memory Intel S2600CP4
The RAM memory expands the memory capacity of Intel S2600CP4 by 32GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Intel S2600CP4. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S2600CP4.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
- Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel server Board |
| Device series | server Board S2600 series |
| Device name | S2600CP4 |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP463899 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488274282 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S2600CP4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S2600CP4
Login