Memory for motherboard-memory Intel S2600CP4
The RAM memory expands the memory capacity of Intel S2600CP4 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
- Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel server Board |
| Device series | server Board S2600 series |
| Device name | S2600CP4 |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP155132 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069278033 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S2600CP4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S2600CP4
Login