Memory for server Terra server 8220 G1 (1100762)
The memory increases the RAM of your Terra server 8220 G1 (1100762) server by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800L 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are LRDIMM (ECC LR DIMM) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your Terra server 8... server.Help in choosing the right RAM
Gerne supports Sie unser memoryteam bei der Wahl des richtigen Computer memorys and Konfiguration Ihres Servers or workstation.
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Die memorybänke jeder CPU sollten identisch bestückt werden
- Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
- Für jeden installierten Prozessor können 12 Computer memory installiert werden
- memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800L |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | LRDIMM (ECC LR DIMM) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Terra server 8... |
| Device series | server 8... 8200 series |
| Device name | Server 8220 G1 (1100762) |
| Memory ex works | 32GB (4x8GB) |
| Maximum memory | 1.5TB / 1,5TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 48 |
Order info
| Item number | SP155197 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069278514 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra Server 8220 G1 (1100762) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra server 8220 G1 (1100762)
Login