server memory Terraserver 8220 G1 (1100762)
8GB RAM Upgrade for server Terra server 8220 G1 (1100762). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Terra server 8220 G1 (1100762). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in server 8220 G1 (1100762).Help in choosing the right RAM
Gerne supports Sie unser memoryteam bei der Wahl des richtigen Computer memorys and Konfiguration Ihres Servers or workstation.
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Die memorybänke jeder CPU sollten identisch bestückt werden
- Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
- Für jeden installierten Prozessor können 12 Computer memory installiert werden
- memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Terra server 8... |
| Device series | server 8... 8200 series |
| Device name | Server 8220 G1 (1100762) |
| Memory ex works | 32GB (4x8GB) |
| Maximum memory | 1.5TB / 1,5TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 48 |
Order info
| Item number | SP155196 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069278507 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra Server 8220 G1 (1100762) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra server 8220 G1 (1100762)
Login