server memory ASRock1U4LW-X570/2L2T
The server-RAM memory expands the memory capacity of ASRock 1U4LW-X570/2L2T by 32GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 3200MHz PC4-25600U 2Rx8. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.What should be considered when upgrading RAM?
The fast dual channel mode operation is optimally supported when pairing the memory. Here the memory clock of the computer memory is doubled (= dual channel interleaved mode)
memory modules with ECC-Funktion sind ausschließlich for Prozessoren with der PRO Technology vorgesehen.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack 1U4LW series |
| Device name | 1U4LW-X570/2L2T |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP382044 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578450519 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock 1U4LW-X570/2L2T |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock 1U4LW-X570/2L2T
Login