server RAM ASRock1U4LW-X570/2L2T
The memory increases the RAM of your ASRock 1U4LW-X570/2L2T server by 8GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 3200MHz PC4-25600E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for ASRock 1U4LW-X570/2L2T. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in 1U4LW-X570/2L2T.What should be considered when upgrading RAM?
The fast dual channel mode operation is optimally supported when pairing the memory. Here the memory clock of the computer memory is doubled (= dual channel interleaved mode)
memory modules with ECC-Funktion sind ausschließlich for Prozessoren with der PRO Technology vorgesehen.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack 1U4LW series |
| Device name | 1U4LW-X570/2L2T |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP473657 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488371714 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock 1U4LW-X570/2L2T |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock 1U4LW-X570/2L2T
Login