Computer memory HP Pavilion Gaming 790-0013ng
Expand the memory of your HP Pavilion Gaming 790-0013ng by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Pavilion Gaming desktop |
| Device series | Pavilion Gaming desktop 790-0010 series |
| Device name | Pavilion Gaming 790-0013ng |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Modell-Nr.: 5MM70EA#ABD |
Order info
| Item number | SP298722 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369650824 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion Gaming 790-0013ng |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion Gaming 790-0013ng
Login