Memory for desktop HP Pavilion Gaming 790-0013ng
The RAM memory expands the memory capacity of HP Pavilion Gaming 790-0013ng by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to HP Pavilion Gaming 790-0013ng.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Pavilion Gaming desktop |
| Device series | Pavilion Gaming desktop 790-0010 series |
| Device name | Pavilion Gaming 790-0013ng |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Modell-Nr.: 5MM70EA#ABD |
Order info
| Item number | SP298723 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369615243 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion Gaming 790-0013ng |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion Gaming 790-0013ng
Login