Memory for motherboard-memory Intel S2600KPFR
The memory increases the RAM memory of Intel S2600KPFR by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
- Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind or komplett with LRDIMMcomputer memory upgrade.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel server Board |
| Device series | server Board S2600 series |
| Device name | S2600KPFR |
| Maximum memory | 2TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP198928 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069672909 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S2600KPFR |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S2600KPFR
Login