Computer memory Intel S2600KPFR
8GB memory for Intel S2600KPFR. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Intel S2600KPFR. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S2600KPFR.Information on memory configuration
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
- Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind or komplett with LRDIMMcomputer memory upgrade.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel server Board |
| Device series | server Board S2600 series |
| Device name | S2600KPFR |
| Maximum memory | 2TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP198929 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069672916 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S2600KPFR |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S2600KPFR
Login