Computer memory Lenovo ThinkPad P73 (20QR)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad P73 (20QR) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad P73 (20QR). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad P73 (20QR).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P73 series |
| Device name | ThinkPad P73 (20QR) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993, 4X70S69154 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20QR0025TX, 20QR0026CX, 20QR0026EE, 20QR0026FR, 20QR0026GB, 20QR0026GE, 20QR0026GM, 20QR0026HV, 20QR0026IW, 20QR0026IX, 20QR0026MH, 20QR0026ML, 20QR0026MN, 20QR0026MS, 20QR0026MX, 20QR0026MZ, 20QR0026PB, 20QR0026PG, 20QR0026RI, 20QR0026SC, 20QR0026SP, 20QR0026TX, 20QR0027CX, 20QR0027EE, 20QR0027FR, 20QR0027GB, 20QR0027GE, 20QR0027GM, 20QR0027HV, 20QR0027IW, 20QR0027IX, 20QR0027MH, 20QR0027ML, 20QR0027MN, 20QR0027MS, 20QR0027MX, 20QR0027MZ, 20QR0027PB, 20QR0027PG, 20QR0027RI, 20QR0027SC, etc.
|
Order info
| Item number | SP326579 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369896642 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P73 (20QR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P73 (20QR)
Login