Memory for server Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
The server-RAM memory expands the memory capacity of Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) by 32GB. The offered DDR5 RAM memory has a speed of 5600MHz PC5-44800R 2Rx8. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This memory suits perfectly to your Dell PowerEdge server.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memory slots without a processor may not be used.
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R770 series |
| Device name | PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Maximum memory | 2TB |
| Memory Slots | 32 |
| Note | Intel CPU:
Xeon 6710E
Xeon 6731E |
Order info
| Item number | SP571339 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169420247 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
Login