server memory DellPowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
The memory increases the RAM of your Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) server by 64GB. The offered DDR5 RAM memory has a speed of 5600MHz PC5-44800R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memory slots without a processor may not be used.
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R770 series |
| Device name | PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Maximum memory | 2TB |
| Memory Slots | 32 |
| Note | Intel CPU:
Xeon 6710E
Xeon 6731E |
Order info
| Item number | SP571341 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169420261 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R770 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
Login