Memory for motherboard-memory Gigabyte EAGLE Z790
Expand the memory of your Gigabyte EAGLE Z790 by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Um die 24GB & 48GB memory modules nutzen zu können, benötigen Sie zwingend die korrekte Intel-Revision.
- Unsere Speicherexperten unterstützten Sie gerne bei der Auswahl des korrekten Speichermoduls. Bitte nehmen vor der order eines 24GB or 48GB Speichermoduls with uns Contact Information auf.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte EAGLE |
| Device series | EAGLE Z790 series |
| Device name | EAGLE Z790 |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP571590 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169422876 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte EAGLE Z790 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte EAGLE Z790
Login