Computer memory Gigabyte EAGLE Z790
8GB memory for Gigabyte EAGLE Z790. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Gigabyte EAGLE Z790. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in EAGLE Z790.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Um die 24GB & 48GB memory modules nutzen zu können, benötigen Sie zwingend die korrekte Intel-Revision.
- Unsere Speicherexperten unterstützten Sie gerne bei der Auswahl des korrekten Speichermoduls. Bitte nehmen vor der order eines 24GB or 48GB Speichermoduls with uns Contact Information auf.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte EAGLE |
| Device series | EAGLE Z790 series |
| Device name | EAGLE Z790 |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP571587 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169422623 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte EAGLE Z790 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte EAGLE Z790
Login