Memory for desktop Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V7)
Expand the memory of your Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V7) by 32GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V7). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Legion T7 34IRZ8 (90V7).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion T7 series |
| Device name | Legion T7 34IRZ8 (90V7) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 90V7000RGC, 90V7000SGC, 90V7000TGC, 90V7000UGC, 90V7000WGE, 90V70010IX, 90V70012GE, 90V70015RM, 90V70016RM, 90V70017UK, 90V70018MZ, 90V7001NES, 90V7001YMW, 90V70020FR, 90V70021FR, 90V70022FR, 90V70023FR, 90V70027MW, 90V70028MZ, 90V7002AMK, 90V7002DMW, 90V7002FMW, 90V7002KMW, 90V7002MMW, 90V7002YGE, 90V70030UK, 90V70031UK, 90V70032RM, 90V70034RM, 90V70035RM, 90V70039UK, 90V7003GGE, 90V70042PL, 90V70043PL, 90V70045PL, 90V70046PL, 90V7004BUK, 90V7004CUK, 90V7004JGC, 90V7004KGC, 90V7004MUK, 90V7004NUK, 90V7004PMW, 90V7004QMW, etc.
|
Order info
| Item number | SP455185 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488187476 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V7) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V7)
Login