Memory for laptop Asus F3U-AP014C
The RAM memory expands the memory capacity of Asus F3U-AP014C by 4GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for Asus F3U-AP014C. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in F3U-AP014C.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus laptop F... |
| Device series | laptop F... F3U series |
| Device name | F3U-AP014C |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP195984 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069644951 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus F3U-AP014C |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus F3U-AP014C
Login