Memory for desktop HP Z210 MT (Micro Tower)
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z210 MT (Micro Tower) by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP desktop Z... |
| Device series | desktop Z... Z210 series |
| Device name | Z210 MT (Micro Tower) |
| Manufacturer Reference No. | B4U36AA |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Xeon CPUs support ECC function, Core i3, Core i5 and Core i7 CPUs do not support ECC function of memory
|
Order info
| Item number | SP227651 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069955064 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z210 MT (Micro Tower) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z210 MT (Micro Tower)
Login