Computer memory HP Z210 MT (Micro Tower)
8GB memory for HP Z210 MT (Micro Tower). The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP desktop Z... |
| Device series | desktop Z... Z210 series |
| Device name | Z210 MT (Micro Tower) |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Xeon CPUs support ECC function, Core i3, Core i5 and Core i7 CPUs do not support ECC function of memory
|
Order info
| Item number | SP280440 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069955088 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z210 MT (Micro Tower) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z210 MT (Micro Tower)
Login