Computer memory Sophos SG 125 rev. 2
4GB memory for Sophos SG 125 rev. 2. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Sophos SG 125 rev. 2. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SG 125 rev. 2.The right memory for your Sophos SG 125 rev. 2
memory for SG125 rev.2 Sophos with folgenden Seriennummern:
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S1601A
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16048
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S1605E
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16064
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16070
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16092
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S1609A
Dieses System muss entweder nur with einem memory bestückt werden or paarweise (2 x 4GB). Eine Mischbestückung with verschiedenen Kapazitäten ist nicht möglich
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos SG |
| Device series | SG 125 series |
| Device name | SG 125 rev. 2 |
| Memory ex works | 4GB (1 x 4GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | This system must either be equipped with only one memory or in pairs. A mixed assembly with different capacities is not possible. |
Order info
| Item number | SP268993 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369267831 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos SG 125 rev. 2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos SG 125 rev. 2
Login