Memory for firewall Sophos SG 125 rev. 2
The memory increases the RAM memory of Sophos SG 125 rev. 2 by 8GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.The right memory for your Sophos SG 125 rev. 2
memory for SG125 rev.2 Sophos with folgenden Seriennummern:
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S1601A
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16048
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S1605E
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16064
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16070
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S16092
SG 125 Rev.2 SerialNo.: S1609A
Dieses System muss entweder nur with einem memory bestückt werden or paarweise (2 x 4GB). Eine Mischbestückung with verschiedenen Kapazitäten ist nicht möglich
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos SG |
| Device series | SG 125 series |
| Device name | SG 125 rev. 2 |
| Memory ex works | 4GB (1 x 4GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | This system must either be equipped with only one memory or in pairs. A mixed assembly with different capacities is not possible. |
Order info
| Item number | SP258329 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369267824 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos SG 125 rev. 2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos SG 125 rev. 2
Login