Computer memory Dell Precision M7710
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Dell Precision M7710 by 4GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision laptop |
| Device series | Precision laptop M7700 series |
| Device name | Precision M7710 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: M7710-FXN2K, M7710-HDTMX, M7710-V6H9N, etc. |
Order info
| Item number | SP183170 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069522556 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision M7710 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision M7710
Login