Memory for workstation Dell Precision M7710
8GB memory for Dell Precision M7710. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision laptop |
| Device series | Precision laptop M7700 series |
| Device name | Precision M7710 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: M7710-FXN2K, M7710-HDTMX, M7710-V6H9N, etc. |
Order info
| Item number | SP183171 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069522563 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision M7710 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision M7710
Login