Computer memory Lenovo S500z AIO (10HC)
The memory increases the RAM memory of Lenovo S500z AIO (10HC) by 4GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo S500z AIO (10HC). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S500z AIO (10HC).Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo AIO |
| Device series | AIO S500 series |
| Device name | S500z AIO (10HC) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 10HC0007.., 10HC000CUS, 10HC000G.., 10HC000P.., 10HC000Q.., 10HC000R.., 10HC000U.., 10HC001A.., 10HC001B.., 10HC001C.., 10HC001G.., 10HC001U.., 10HC001V.., 10HC001W.., 10HC001X.., 10HC001Y.., 10HC0020.., 10HC0024.., 10HC0025.., 10HC0026.., 10HC0027.., 10HC0028.., 10HC0029.., 10HC002A.., 10HC002B.., 10HC002C.., 10HC002D.., 10HC002E.., 10HC002F.., 10HC002G.., 10HC002H.., 10HC002Q.., 10HC002R.., 10HC002S.., 10HC002T.., 10HC002W.., 10HC002X.., 10HC002Y.., 10HC0031.., 10HC0036.., 10HC0037.., 10HC003N.., etc. |
Order info
| Item number | SP277268 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369466586 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo S500z AIO (10HC) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo S500z AIO (10HC)
Login