Computer memory HP DL170e SE4225E
The RAM memory expands the memory capacity of HP DL170e SE4225E by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to HP DL170e SE4225E.Information on memory configuration
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
-
The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
-
If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
-
When using ECC RAMs, only 4 memory slots per CPU can be used.
-
Werden
| RAM / CPU Slot | DIMM A1 | DIMM A2 | DIMM B1 | DIMM B2 | DIMM C1 | DIMM C2 |
| UDIMM ECC | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | Leer | Leer | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB |
| RDIMM |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB | 4GB / 8GB / 16GB |
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | HP mainboard |
| Device series | mainboard DL170 series |
| Device name | DL170e SE4225E |
| Maximum memory | 384GB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
| Note | You can use either ECC UDIMM or RDIMM memory. UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. |
Order info
| Item number | SP250355 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369185333 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP DL170e SE4225E |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP DL170e SE4225E
Login