Memory for motherboard-memory HP DL170e SE4225E
Expand the memory of your HP DL170e SE4225E by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for HP DL170e SE4225E. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in DL170e SE4225E.Information on memory configuration
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
-
The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
-
If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
-
When using ECC RAMs, only 4 memory slots per CPU can be used.
-
Werden
| RAM / CPU Slot | DIMM A1 | DIMM A2 | DIMM B1 | DIMM B2 | DIMM C1 | DIMM C2 |
| UDIMM ECC | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | Leer | Leer | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB |
| RDIMM |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB | 4GB / 8GB / 16GB |
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | HP mainboard |
| Device series | mainboard DL170 series |
| Device name | DL170e SE4225E |
| Maximum memory | 384GB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
| Note | You can use either ECC UDIMM or RDIMM memory. UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. |
Order info
| Item number | SP250352 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369185302 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP DL170e SE4225E |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP DL170e SE4225E
Login